Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 19-629    Version: 1 Name:
Type: Motion Status: Passed
File created: 11/19/2018 In control: City Council
On agenda: 1/8/2019 Final action: 1/8/2019
Title: Consider Approval of Board/Commission and Council Appointments.
Attachments: 1. 1- Arts, 2. 2- EDA Mike S., 3. 3- EQC apps, 4. 4- HPC apps, 5. 5- HRA Jayne Hager, 6. 6- Library apps, 7. 7- NAFSAP apps (2), 8. 8- NAFRS Elizabeth H., 9. 9- Park apps, 10. 10- PC apps, 11. 11- Climate Action George Kinney 11_2_2018_Redacted
City Council Meeting Date: January 8, 2019

To: City Council
City Administrator

From: Mayor Rhonda Pownell

Title
Consider Approval of Board/Commission and Council Appointments.

Body
Action Requested:
The Northfield City Council approves the following board/commission and Council appointments:
Arts & Culture Commission
* Cynthia Gilbertson reappointed to the Arts & Culture Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* Mark Gleason reappointed to the Arts & Culture Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* Arnab Chakladar appointed to the Arts & Culture Commission for a three-year term ending December 31, 2021
Economic Development Authority
* Mike Strobel appointed to the Economic Development Authority for a six-year term ending December 31, 2024
* Jessica Peterson White reappointed to the Economic Development Authority for a term ending December 31, 2022.
Environmental Quality Commission
* Janet Petri reappointed to the Environmental Quality Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* A. Joseph Hopwood appointed to the Environmental Quality Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* Erica Zweifel appointed to the Environmental Quality Commission as an ex-officio (non voting) Council liaison
Heritage Preservation Commission
* Barbara Evans reappointed to the Heritage Preservation Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* Jason Menard reappointed to the Heritage Preservation Commission for a three-year term ending December 31, 2021
* Jan Gilblom appointed to the Heritage Preservation Commission for a three-year term ending December 31, 2021
Housing and Redevelopment Authority
* Jayne Hager Dee reappointed to the Housing and Redevelopment Authority for a five year term ending December 31, 2023
Library Board
* Cathy Oehmke appointed to the Library Board for a three-year term ending December 31, 2021
* Thelma Estrada appointed to the Library Board for a three-year term ending...

Click here for full text